Milyen változást hoz az új EU-s szabályozás? Milyen feladatokkal kell szembenézniük a hatóságnak, a jogalkotónak és a vállalkozásoknak? A szakértőktől első kézből tudhatjuk meg, hogy mi az, amit már most megtehetnek a felhasználók a megfelelés érdekében.

Török Ágnes
repülésbiztonsági elemző – moderátor
A Budapesti Műszaki Egyetemen (BME) közlekedésmérnökként szerezte első diplomáját, amelyben a pilóta nélküli légijárművek légtérbe integrálásának lehetőségéit vizsgálta. Jelenleg doktoranduszként folytat egyetemi tanulmányokat, szintén drónos témában a BME-n. A Légtér.hu Kft. egyik alapítójaként fontos szerepet tölt be a pilóta nélküli légijárművek alkalmazása területén, repülésszakmai szempontból irányítja a http://terkep.legter.hu légtérkeresőrendszer fejlesztését. Repülésbiztonsági elemzőként közreműködik a légterek kijelölésének folyamatában is, továbbá számos egyéb légiközlekedési szakmai szolgáltatások nyújtásában. A munka és a tanulás mellett társadalmi szerepvállalásként a Repülő és Légisport Szövetség Jogi és Szabályzatalkotási Bizottság vezetője.

Damak Ferenc
Légi- és távérzékelési, ProVideo üzletág vezető
Damak Ferenc a HRP Europe Kft. légi, távérzékelési és provideo üzletágának vezetője, tapasztalt drónpilóta.
10 éve foglalkozik dróntechnológiával, és a fotózás illetve videózás határterületéről érkező hasonló megoldásokkal is.Sokáig a B2B filmes és az élményközpontú B2C drónfelhasználási lehetőségeket helyezte a középpontba, újabban, tekintettel a piaci igényekre kiemelt figyelmet fordít az Enterprise szegmens rendvédelmi, határvédelmi és ipari célú felhasználási módjaira. Az általa vezetett csapat és a HM ÁLF közös munkája nyomán már a DJI Enterprise drónjai is rendelkeznek hazai típus tanúsítással, melynek segítségével az állami célú felhasználás sem ütközik már korlátokba.
A konferencián előadásának fő témája az UAV rendszerek és a gépi tanulás együttműködési lehetőségei és ezek felhasználási módjainak bemutatása lesz, de a HRP standján természetesen többek között a dróndetektálás jelenéről és jövőjéről is lehet kérdezni tőle.
Mobil: +36 20 915 2801

Hangyál Gyula
ATM légiforgalmi igazgató, HungaroControl
Több, mint 45 éve dolgozik az iparágban, kezdetekben légiforgalmi irányítóként, később oktatóként, tervezőként. 2008-ban részt vett a HungaroControl megalakításának szakmai előkészítésében, 2010 óta pedig a HungaroControl légiforgalmi igazgatója.
Kiemelten fontosnak tartja, hogy a hazai drónszabályozás rugalmas legyen, mégis biztonságos kereteket adjon a pilóta nélküli repülő eszközök irányítói számára.

dr. Matók Éva
Osztályvezető
Matók Éva az Innovációs és Technológiai Minisztérium Pilóta nélküli légijármű osztályának vezetője. Éva közel 15 éve dolgozik légiközlekedési területen; pályáját a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtéren kezdte, majd az ott szerzett tudást és tapasztalatot kamatoztatta tovább a légiközlekedési hatóságnál, ahol jelenleg aktív szerepet vállal a drónokra vonatkozó hatósági felügyeleti rendszer kialakításában.

Molnár Zsolt
Rotors & Cams Kft., tulajdonos-ügyvezető
Molnár Zsolt 2014 óta a Rotors & Cams Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Cégük egyedi drón rendszerek gyártásával és több professzionális drónos ipari szolgáltatással van jelen a piacon. Szakemberként évek óta részt vesz a ’Pilótanélküli légijárművek’ jogi környezetének előkészítésében, az „élhető” és az iparági fejlődést támogató szabályozás kialakításában. Védelmi területen, valamint a drónos fejlesztések és alkalmazások során szerzett tapasztalatait szakértőként hasznosítja a drónokhoz kapcsolódó biztonsági kockázatok felmérésében, illetve kezelésében.
Mobil: +36 30 880-4254

Tuzson Gergely
Repülő és Légisport Szövetség – elnök
2007-ben az informatikai, elektronikai és szoftverfejlesztési vállalkozását robothelikopter fejlesztéssel és gyártással bővítette. Az általa megvalósított eszközt kísérleti projektekben légi távérzékelésre alkalmazták, a távérzékelés később önálló vállalkozássá fejlődött. Bár ma már elsősorban pilótás gépekkel fotóznak, nem szakított a drónos területtel, sőt 2015-ben elvállalta a Drónpilóták Országos Egyesületének elnöki tisztségét. Az elnöksége alatt aktívan részt vett a drónok üzemeltetésére vonatkozó jogalkotásban, szakmai segítséget nyújtott a minisztériumnak és a hatóságnak egyaránt. 2018 év végén felkérték a Repülő és Légisport Szövetség elnöki tisztségére, ezért elköszönt az egyesület vezetésétől. A szövetség elsősorban a kisgépes repülést és a légisportokat fogja össze, ugyanakkor elnökként kiemelten fontosnak tartja a szövetség, a piaci és állami szereplők közötti jó kapcsolatrendszer kialakítását és fenntartását.

dr. Veron Zsolt
Légiközlekedési szaktanácsadó
dr. Veron Zsolt légiközlekedési szaktanácsadó, a Budapesti Ügyvédi Kamara tagja, hosszú ideig a Légügyi Hatóság – repülőterek, valamint kereskedelmi tevékenységet folytató légitársaságok engedélyezéséért – felelős vezetője.
Zsolt jelenleg a Közlekedéstudományi Intézet pilóta nélküli légijárművek szabályozási szakértője, kutatási területe a drónok kereskedelmi felhasználásának kérdései, professzionális vállalkozások, képző szervezetek engedélyezésének és felügyeletének kialakítása, az Európai Uniós rendeletek hatálybalépésével összhangban.
Álláspontja szerint a pilóta nélküli légijárművek kereskedelmi célú felhasználása minden várakozást felülmúlóan alakítja majd át a légiközlekedést a következő néhány évben és különösen fontos, hogy az állam a kibontakozó versenyben egy korszerű, gyors és a digitalizáció minden elemét kihasználó szabályozási környezetet teremtsen. “